This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Zwrot akcyzy za samochody sprowadzane z Unii Europejskiej

Dzień 25 maja 2005 roku był dniem przełomowym dla osób, które sprowadziły swoje auta z Unii Europejskiej. Właśnie tego dnia Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł wyrok, który stwierdzał, ze nakładanie obowiązku opłaty za auta sprowadzone z Unii Europejskiej jest niezgodne z unijnym zakazem dyskryminacji towarów z innych krajów. Oznacza to mniej więcej tyle, że opłata w postaci akcyzy, którą muszą płacić osoby sprowadzające auta z Unii Europejskiej jest niezgodna z przepisami unijnymi. Od tamtej pory w naszym kraju jest coraz więcej podobnych spraw, które zazwyczaj mają również podobny przebieg i te same efekty.


Decyzja, która została podjęta przez lubelski sąd sprawiła, że o zwrot tego podatku mogą się starać wszyscy właściciele aut, którzy sprowadzili je z krajów Unii od momentu przystąpienia do niej naszego kraju. Oczywiście odzyskanie tych pieniędzy nie jest proste, a z pewnością powinniśmy poświęcić trochę naszego czasu.

Pierwszym etapem jest złożenie deklaracji AKC-U do naczelnika odpowiedniego Urzędu Celnego. Niestety zazwyczaj jednak nasz wniosek jest rozpatrywany negatywnie. W takim wypadku mamy czternaście dni na odwołanie się od tej decyzji do dyrektora Izby celnej. Niestety również w tym wypadku musimy się spodziewać odpowiedzi negatywnej. Jednak ta negatywna decyzja umożliwia nam założenie odpowiedniej sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zazwyczaj właśnie z niego otrzymujemy pozytywne rozpatrzenie naszej decyzji, a w razie gdy ona również podtrzymuje wyroki poprzednich instancji mamy jeszcze Naczelny Sąd Administracyjny, który ma swoją siedzibę w Warszawie.

W obecnej chwili ustawa o akcyzie za zakupione samochody z Unii Europejskiej jest rozpatrywana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, w niedługim czasie ma wydać opinię na temat tego podatku. Wszystko wskazuje na to, że wyrok ten będzie korzystny dla osób, które zakupiły auto, a tym samym szybki zwrot zapłaconej akcyzy stanie się faktem.

Jak widać droga związana z odzyskaniem naszych pieniędzy wcale nie jest prosta i łatwa. Właśnie dlatego nie wszyscy właściciele aut, którzy mogą się starać o zwrot podatku robią to. Mało opłacalne jest to zwłaszcza tym, którzy kupili bardzo niedrogie auta, i akcyza nie była dużym wydatkiem. Zazwyczaj tacy ludzie „odpuszczają” sobie bieganie po urzędach i sądach, bowiem po prostu szkoda im na to czasu, a tym bardziej, ze nie zawsze się udaje odzyskać te pieniądze. Jeżeli jednak mamy auto, za które musieliśmy zapłacić duży podatek to z pewnością warto powalczyć o swoje nawet gdy jest to związane z zatrudnieniem adwokata.