This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Alimenty

Czym są alimenty?
Mało kto wie, ale alimenty w dosłownym znaczeniu znaczą żywność (z łaciny alimentum). Jednak obecnie mówiąc o nich mamy raczej na myśli konkretne rzeczy, które są środkami na utrzymanie. Mają one być przeznaczone na: wyżywienie, odzież, opłatę mieszkania, a także inne potrzeby. Sąd w trakcie rozprawy zazwyczaj określa wartość alimentów przeliczając koszty na konkretną kwotę, która musi być comiesięcznie opłacana.

Kto może ubiegać się o alimenty?

Jedną z najczęstszych sytuacji jest obowiązek płacenia alimentów na dzieci przez rodziców. Muszą oni spełniać ten obowiązek do osiągnięcia przez dzieci samodzielności. Nawet kiedy nasze dziecko jest już pełnoletnie, ale chociażby studiuje to po orzeczeniu sądu trzeba płacić określoną kwotę. Jeżeli jednak nasze dziecko jest dorosłe i weźmie ślub z osobą, która ma wystarczające dochody, które pozwalają na utrzymanie rodziny wtedy rodzice mogą zakończyć płacenie alimentów. O alimenty od swoich partnerów mogą ubiegać się również kobiety, które rodzą dzieci, ale nie są w związku małżeńskim. Wtedy ojciec dziecka zazwyczaj jest zmuszony do pokrycia kosztów związanych z urodzeniem dziecka, pobytem w szpitalu i zazwyczaj trzech pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy kobieta urodzi niestety nieżywe dziecko, wtedy również jego ojciec musi zapłacić odpowiednią kwotę.

Jakiej wysokości mogą sięgać alimenty?

W naszym kraju nie ma jakichś specjalnych tabelek, czy też „widełek”, które określają wysokość alimentów jakie będziemy musieli płacić. Przepisy zawierają jedynie ogólne informacje, które uzależniają wysokość świadczenia od potrzeb dziecka, ale również mówią o możliwościach finansowych. Właśnie te dwie kwestie w największej mierze decydują o tym jaką wysokość będą miały alimenty wyznaczone przez sąd. Mówiąc na temat wysokości alimentów warto też wspomnieć o pewnej bardzo ważnej regule, która również ma wpływ na wysokość świadczenia. Mianowicie mówi ona, ze dzieci mają prawo, do podobnych warunków życia jak mają rodzice. Chodzi tu o warunki mieszkaniowe, ale również o inne rzeczy jak: jedzenie, ubrania. Dlatego najwyższe alimenty zazwyczaj mają płacić osoby bogate, które dysponują odpowiednim zapleczem finansowym.

Jak się starać o alimenty?

Często bywa tak, że osoba, która powinna płacić alimenty nie wypełnia tego obowiązku. W takiej sytuacji wcale nie stoimy na straconej pozycji. Pierwszym krokiem są negocjacje. Jeżeli sami nie chcemy się kontaktować z osobą, która powinna spełniać ten obowiązek, zawsze możemy skorzystać z usług prawnika, który będzie nas reprezentował. Jeżeli jednak mimo prób z naszej strony i ze strony naszego adwokata bądź radcy prawnego nie ma postępów w sprawie, wtedy możemy zwrócić się o rozwiązanie naszego problemu do sądu. Po przedstawieniu konkretnej sytuacji, sąd może zarządzić na przykład egzekucję komorniczą. Dzięki niej odzyskamy nasze pieniądze. Z pewnością jednak zawsze najlepiej jednak dążyć do ugody między stronami, która zaoszczędzi nam nie tylko kosztów, ale również nerwów. Wystąpienie na drogę sądową w takiej sprawie powinno być ostatecznością.