This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Prawo autorskie

Wielu osobom zdarza się, że korzystają bez zgody autora z jego pomysłu. Najczęściej dotyczy to zgody na publikację jakiegoś dzieła lub przetwarzanie nagrań. Jest to niezgodne z ustawą o prawach autorskich. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, że za takie postępowanie może nam grozić nawet niemała kara. Do łamania praw autorskich najczęściej dochodzi w przypadkach związanych z muzyką bądź też filmami, a także sprzętem komputerowym. Niestety w naszym kraju handel nielegalnym oprogramowaniem i płytami zawierającymi nieoryginalne utwory bądź filmy jest bardzo częstym zjawiskiem, z którym się zetknął chyba każdy. Jeżeli nie chcemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej powinniśmy kupować jedynie oryginalne płyty, nagrania i programy komputerowe.

Prawa autorskie mają przede wszystkim chronić producentów muzycznych, autorów piosenek i wszystkich innych artystów, przed nielegalnym publikowaniem, kopiowaniem i używaniem bez zezwolenia ich utworów. Artykuł 79 prawa autorskiego mówi, że przykładowo producent sprzętu komputerowego, którego prawa autorskie zostały naruszone może zażądać od firmy, która naruszyła te prawa podwójnej wartości poniesionych strat, a w przypadku gdy było to naruszenie jawne i przemyślane nawet potrójnej. W sytuacji gdy sprawca naruszenia prowadził działalność gospodarczą, wtedy pokrzywdzony może zażądać od niego wpłaty (minimalna wysokość to podwójna wartość przewidywanych zysków) na Fundusz Promocji Twórczości. Warto też dodać, że odpowiedzialność cywilną ponoszą nie tylko osoby, które bezpośrednio dopuściły się naruszenia tych praw, ale również ich pomocnicy. Wszyscy oni mogą ponieść koszty i karę. Tu jednak warto wspomnieć, że nasze prawo cywilne wyraźnie mówi, że za naruszenie praw autorskich odpowiada pracodawca. Wynika z tego, że jeżeli prowadzimy firmę, i ktoś z naszych pracowników naruszy prawa autorskie to w pierwszej kolejności firma, której prawa zostały naruszone zwróci się do nas i my będziemy musieli pokrywać wszystkie koszty związane z pokryciem strat. Dopiero wtedy będziemy mogli się domagać zwrotu kosztów od pracownika bądź pracowników, którzy się tego dopuścili.

Naruszanie praw autorskich jest jednym z najczęściej spotykanych przypadków naruszania Kodeksu cywilnego. Niestety zdarza się one bardzo często. Niektóre osoby robią to nieświadomie i nawet nie zdają sobie sprawy, że ściągając z internetu filmy bądź programy, a następnie je rozpowszechniając robią coś wbrew prawu. Trzeba jednak stwierdzić, że walka z osobami, które w ten sposób łamią prawo jest bardzo ciężka i trudna. Na szczęście policja posiada coraz bardziej nowoczesny sprzęt, dzięki któremu szybciej odnajduje takie osoby.