This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Co to jest prawo pierwokupu?

W prawie cywilnym jest wiele ustaw i artykułów, które dotyczą umowy sprzedaży. Prawo pierwokupu, jak sama nazwa wskazuje zapewnia określonej osobie możliwość zakupu określonych przedmiotów w pierwszej kolejności. Trzeba wiedzieć, że osoba, która ma prawo do pierwokupu wcale nie musi z niego korzystać. Wszystkie kwestie prawne jego dotyczące określone są w artykułach 596 – 602 Kodeksu cywilnego.

Prawo pierwokupu bardzo często dotyczy różnego rodzaju nieruchomości. Przykładowo jeżeli dzierżawimy od jakiegoś podmiotu jakąś nieruchomość to w umowie między stronami można wpisać odpowiedni punkt zastrzegający właśnie prawo pierwokupu. Takie prawo może w zależności od umowy przysługiwać jednej bądź kilku osobom. Zazwyczaj tak jest w sytuacji gdy na sprzedaż wystawiana jest jakaś bardzo wartościowa rzecz. Wtedy sprzedający może się dogadać z kilkoma osobami i one mogą z tego prawa skorzystać. Nie mniej jednak czasem bywa również, że część z osób mających takie prawo nie chcą z niego skorzystać. Wtedy pozostałe osoby, które mają te prawo mogą w całości z niego skorzystać. Zazwyczaj w podpisywanej umowie dotyczącej pierwokupu jest zapis dotyczący czasu, w którym osoba mająca te prawo dokonać zakupu. W sytuacji gdy nie ma takiego zakupu trzeba się powołać na zapisy w prawie. W takiej sytuacji Kodeks cywilny mówi iż osoba mająca prawo do pierwokupu musi z niego skorzystać w ciągu miesiąca, w przypadku nieruchomości, a w przypadku innych przedmiotów ten czas jest skrócony do tygodnia. Każda osoba, która chce skorzystać z prawa pierwokupu musi wcześniej złożyć pisemne oświadczenie osobie sprzedającej. Dodatkowo trzeba szczególną uwagę na to zwrócić w przypadku nieruchomości. Wiadomo bowiem, że ich sprzedaż zostać potwierdzona aktem notarialnym, ale również oświadczenie o korzystaniu z prawa do pierwokupu powinno w takiej sytuacji zostać złożone przed notariuszem. Jeżeli w przypadku sprzedaży osobie, która ma prawo pierwokupu, a nie złoży takiego oświadczenia przed notariuszem może dojść nawet do unieważnienia tej transakcji. Przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym regulują bardzo wiele różnych zależności i sytuacji, które mogą się pojawić w związku z prawem do pierwokupu. Warto dodać, że zawierając umowę dotyczącą prawa do pierwokupu powinna się w niej znaleźć cena, jaką korzystający z takiego prawa będzie musiał zapłacić. Jest ona obowiązująca w czasie każdej transakcji.

Z pewnością jeżeli nam zależy na czymś, warto wcześniej zabezpieczyć się umową dotyczącą pierwokupu. Oczywiście nie każda osoba się na to zgodzi. Czasem ciężko bowiem jest przewidzieć do jakiego stopnia może wzrosnąć cena rzeczy, którą będziemy chcieli sprzedać. Prawo do pierwokupu pojawia się bardzo często chociażby w sporcie. Przykładowo jakiś klub wypożycza sobie z innego klubu zawodnika, ale w umowie jest zastrzeżenie o prawie pierwokupu po okresie wypożyczenia. Jest to opłacalne dla obu stron. Podobnie jest chociażby w przypadku nieruchomości. W razie gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego aspektu prawnego z pewnością z pomocą przyjdzie nam adwokat bądź radca prawny, który rozwieje wszystkie nasze wątpliwości i wszystko dokładnie wytłumaczy.