This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Pozwy zbiorowe

Pozwy zbiorowe ogólnie

W wielu krajach od lat bardzo dużą popularnością cieszą się pozwy zbiorowe. W Stanach Zjednoczonych na przykład takie pozwy są bardzo często składane przez różne grupy konsumentów przeciwko producentem lub też pracowników przeciw pracodawcom. Jakie są zalety i wady takich pozwów, czy w naszym kraju również się one „przyjmą” i będą popularne? Kto i w jakiej sytuacji może je składać? Są to podstawowe pytania, które nurtują osoby chcące złożyć taki pozew. Do tej pory, gdy w naszym kraju nie można było składać takich pozwów to każda z osób musiała go składać oddzielnie i bardzo często było tak, że w niemal tych samych sprawach były orzekane różne wyroki. Właśnie w celu uniknięcia takich sytuacji wprowadzone pozwy zbiorowe. Podstawą pozwów zbiorowych jest fakt, że grupa ludzi składa identyczny wniosek skierowany przeciwko tej samej osobie (bądź jakiejś instytucji) w tej samej sprawie. Ustawa o pozwach zbiorowych nie określa maksymalnej liczby osób, ale mówi, że nie może być ich mniej niż dziesięć. Z pewnością są one świetnym rozwiązaniem, dla grup osób, które razem chcą dochodzić sprawiedliwości.

Jakie są zalety tego rodzaju pozwów?

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, ze pozew zbiorowy jest rozpatrywany przez jeden skład sędziowski bez względu na ilość osób składających taki pozew, dzięki temu wydany wyrok będzie spójny i jednolity dla wszystkich osób. Kolejną rzeczą jest cena. W przypadku pozwów pojedynczych jej wartość to 5% oczekiwanego zadośćuczynienia. W pozwach zbiorowych jest to 2%, które jest wyższą kwotą (bo wyższe jest spodziewane odszkodowanie), ale za to rozkłada się na wszystkich pozywających. Podobnie jest z kwotą jaką musimy zapłacić adwokatowi, w przypadku pozwów zbiorowych taką sprawę może prowadzić nawet jedna osoba. Koszty związane z opłaceniem jej są z pewnością wyższe, ale również rozkładają się na całą grupę. Pisząc o korzyściach warto również wspomnieć o czasie, wnioski w takich sprawach zazwyczaj rozpatrywane są znacznie szybciej niż wiele „pojedynczych” spraw.

Obowiązki związane ze złożeniem pozwu zbiorowego

W ustawie o pozwach zbiorowych zostały określone obowiązki i zasady, które muszą zostać spełnione, aby dany pozew zbiorowy został rozpatrzony. Przede wszystkim wysokość odszkodowania. Decydując się na pozew zbiorowy musimy wiedzieć, że odszkodowanie jeżeli zostanie przyznane przez sąd to zostanie ono podzielono na równo dla wszystkich osób. Nawet jeżeli ktoś się czuje „bardziej poszkodowany” to dostanie taką kwotę jak pozostali. Nim złożymy pozew zbiorowy jesteśmy zmuszeni umieścić odpowiednie ogłoszenie w prasie. Powinny w nim znaleźć się informację dotyczące tego przeciwko komu i w jakiej sprawie jest składany pozew i przez kogo. Dzięki takiemu ogłoszeniu może się zwiększyć liczba chętnych do wzięcia udziału w takiej sprawie, a składający pozew muszą im na to pozwolić.