This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Rozwody

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje bardzo szybko ciągła praca, obowiązki czy kariera często przekładają się na życie rodzinne. W naszym kraju z roku na rok rośnie liczba orzekanych rozwodów. Przebieg spraw rozwodowych może być bardzo różny. Czasem zdarza się, że takie sprawy trwają długo, byli małżonkowie w sądach „wyciągają brudy”, głównie dlatego, żeby sąd uznał, ze rozpad małżeństwa został spowodowany przez drugą stronę. Czasem jednak również zdarzają się znacznie prostsze sprawy. Zwykle w ich przypadku małżonkowie rozchodzą się w przyjaźni, za obustronnym porozumieniem stron. Przed sądem potwierdzają, że obie strony są winne. Jednak droga jaką przebędziemy od podjęcia decyzji o rozwodzie do rozpoczęcia sprawy zazwyczaj jest bardzo długa.


Na początku powinniśmy w sądzie złożyć pozew o rozwód. Powinien on zawierać wszystkie informacje dotyczące obu stron, ich pełnomocników i roszczeń związanych z drugą stroną. Wraz z wnioskiem powinniśmy opłacić koszt pozwu, który wynosi 600 złotych. Zazwyczaj pierwsza rozprawa jest rozprawą pojednawczą, w czasie której sąd „namawia” do małżonków do kolejnego przemyślenia ich decyzji i podjęcia ostatecznej decyzji. Na następnych rozprawach sąd przesłuchuje obie strony, świadków, a także przedstawiany jest materiał dowodowy. Ilość rozpraw i czas trwania całego procesu jest uzależniona od wielu czynników. Trzeba pamiętać, że sąd nie tylko rozpatruje sam wniosek o rozwód, ale również bierze sytuację dzieci. W czasie rozpraw orzekany jest nie tylko wyrok, ale również wysokość alimentów, a także zwykle to, kto jest winny rozpadowi małżeństwa (mąż, żona czy też obie lub żadna ze stron). Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku, gdy sąd określa wysokość alimentów. Jeżeli rozpadowi małżeństwa winne są obie strony, to mają one obowiązek płacenia alimentów w wysokości kwoty, która została zasądzona i orzeczona przez sąd. Z kolei gdy sąd uznał, że do rozpadu małżeństwa przyczyniła się jedynie jedna ze stron to wtedy o alimenty może wystąpić tylko ta osoba, która uznana została przez sąd jako niewinna rozpadowi związku małżeńskiego. Poza alimentami sąd również określa zasady opieki nad dziećmi małoletnimi. Trzeba pamiętać, że w przypadku rozwodu zniesiona zostaje wspólnota małżeńska. Oznacza to, że sąd może podzielić między byłych małżonków zgromadzony majątek, albo też przekazać, całość jednej ze stron z tym, że będzie ona zmuszona spłacić połowę wartości majątku spłacić drugiej stronie. Gdy sąd orzeknie rozwód możemy wrócić do naszego nazwiska. Nie mniej jednak należy wiedzieć, iż samo orzeczenie sądu do tego nie upoważnia. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do określonego Urzędu Stanu Cywilnego.

Jak podejmiemy decyzję o rozwodzie powinniśmy się spodziewać, że cały proces i to postępowania nie będzie prosty, jeżeli wcześniej nie będzie zgody na rozwód z obu stron. Brak porozumienia w tej sprawie może przełożyć się na wiele nieprzyjemnych sytuacji. Warto też pamiętać, że w takiej sprawie najbardziej będą cierpiały dzieci. Dlatego więc tym bardziej warto dążyć do rozwodu za porozumieniem stron. Dzięki niemu zaoszczędzimy cierpienia zwłaszcza naszym maluchom.