This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Spadek

W naszym kraju jest wiele rzeczy i przepisów, o których powinniśmy wiedzieć, a związane są one ze spadkami. Wbrew pozorem czasem bycie spadkobiercą wcale nie jest wielkim zaszczytem. W telewizji często pojawia się wątek spadku po bogatych ciociach i wujkach, dzięki którym bohater nagle staje się bogaty. W rzeczywistości wcale nie jest tak różowo. Nierzadko bowiem okazuje się, że spadkobierca uzyskuje zamiast pieniędzy i dóbr jedynie długi. Przepisy kodeksu cywilnego (Dz.U. 1964, Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wyraźnie mówią, że spadkobiercy, przyjmują cały ogół obowiązków związanych ze spadkiem. Dotyczy to zarówno dóbr materialnych, jak również wszelkich zaległości po zmarłej osobie. Każdy kto dostaje spadek ma do wyboru różne opcje, może spadek odrzucić, przyjąć wprost bądź też przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Wszystkie te możliwości są dokładnie określone przez prawo.

Odrzucenie spadku przez spadkobiercę zazwyczaj ma miejsce wtedy gdy w spadku zostało sporo długów. W takiej sytuacji możemy go odrzucić bez żadnych konsekwencji. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeżeli jesteśmy spadkobiercami w „pierwszej linii” to następnie spadek przechodzi na nasze dzieci bądź innych najbliższych zmarłej osoby. Każdy kto chce odrzucić spadek powinien zrobić to w obecności notariusza. Dzięki odrzuceniu spadku nie przejdą na nas długi po zmarłej osobie. Trzeba jednak pamiętać, że samo oświadczenie w obecności notariusza w obecności adwokata nie jest jeszcze finalizacją tej sprawy. Mianowicie musi się jeszcze odbyć rozprawa sadowa, w czasie której również musimy odrzucić spadek. Jeżeli na przykład mamy małe, niepełnoletnie dzieci możemy również to zrobić w ich imieniu, dzięki czemu nie będą one w przyszłości narażone na wizytę komornika.

Innym rozwiązaniem jest oczywiście przyjęcie spadku. Jednak w tej sytuacji również pojawiają się dwie różne drogi. Możemy przyjąć spadek „wprost” bądź też „z dobrodziejstwem inwentarza”. Różnica między tymi opcjami, jest taka, że gdy zdecydujemy się na przyjęcie proste, wtedy nie ma ograniczenia odpowiedzialności za długi, z kolei przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza sprawia, że ponosimy odpowiedzialność, ale jedynie w zakresie, nie przekraczającym wysokości spadku. Co to oznacza i kiedy powinniśmy się zdecydować na daną opcję? Przyjęcie spadku wprost ma sens, gdy wiemy, że zmarła osoba nie miała długów, bądź też były one niewielkie, i ich wartość jest niższa niż dóbr, które odziedziczyliśmy. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, sprawia, że nawet jeżeli spadkobierca pozostawił po sobie długi to nasz odpowiedzialność za nie ogranicza się jedynie do wartości odziedziczonego majątku.

Jak widać samo odziedziczenie spadku to dopiero początek, i nie zawsze jest on taki jakbyśmy sobie życzyli. Dlatego zawsze warto się dokładnie dowiedzieć jaki to spadek, a także dowiedzieć się o wszystkich zobowiązaniach finansowych osoby, która zmarła. Poza tym trzeba też wiedzieć, że na złożenie odpowiedniego oświadczenia przed sądem mamy jedynie sześć miesięcy od czasu kiedy dowiemy się, że zostaliśmy spadkobiercami (jest toi zazwyczaj pół roku od daty śmierci osoby), po tym czasie jeżeli nie złożymy odpowiedniego oświadczenia, spadek przechodzi na nas „automatycznie”.