This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Użyczenie

Bardzo często pożyczamy coś od znajomych, bądź też oni nam coś pożyczają. W znacznej większości przypadków takie użyczanie i pożyczanie odbywa się jedynie „na słowo”. Czasem jednak w tym celu są podpisywane specjalne umowy, które określają warunki użyczenia. Wszystkie zasady „użyczania” regulowane są w artykułach 710-719 z dnia 23 kwietnia 1964 roku. Warto wspomnieć, że przedmiotem, który będzie objęty taką umową, są nie tylko przykładowe całe nieruchomości, ale również same ich poszczególne części, na przykład pokoje do wynajęcia.

Umowa dotycząca użyczenia może występować niemal w dowolnej formie. Warunki jednak w niej zawarte muszą być akceptowane przez obie strony zarówno użyczającą, jak również tą, która chce coś użyczyć. Zwykle na takich umowach zawarte są dane dotyczące samego przedmiotu, jego stanu, a także to na jaki czas i na jakich warunkach dana rzecz zostaje użyczona. Zwykle też w takiej umowie znajduje się klauzula, która mówi, że osoba, której zostało coś użyczone nie może bez zgody właściciela użyczać danego przedmiotu osobom trzecim. Umowy dotyczące użyczenia najczęściej spotykane są przy wynajmie mieszkań bądź samochodów, w tego typu umowach zawsze jest zawarta informacja, na temat kosztów. Oczywiście zazwyczaj koszty te to nie jedynie opłata za wynajem, ale również zwykle jest też kaucja zwrotna, bądź jakieś opłaty dodatkowe związane z użytkowaniem. Zarówno jedna jak i druga strona powinna wcześniej dokładnie zapoznać się z umową nim ją podpisze. Dzięki temu bowiem możemy uniknąć różnych spornych sytuacji związanych z samym wypożyczeniem. Jeżeli jednak masz wątpliwości może warto skorzystać z porady prawne Bydgoszcz Usługi profesjonalnego adwokata czasmi ułatwią a nawet ratują życie.

To ile trwa czas użyczenia również jest zapisane w umowie. Niekiedy jednak wykorzystuje się umowy, które nie mają określonego czasu. Wtedy osoba użyczająca może zrezygnować z takiej umowy niemal w każdej chwili. Z kolei jeżeli umowa jest na czas określony, to wygasa ona w momencie upłynięcia zawartego w umowie czasu. Warto jednak pamiętać, że nawet umowę na czas określony osoba użyczająca może zerwać w określonych przypadkach. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy osoba, której coś użyczyliśmy wykorzystuje daną rzecz niezgodnie z przeznaczeniem, bądź też dany przedmiot jest użyczany innej osobie bez pozwolenia. Po wygaśnięciu umowy o użyczeniu osoba, która użyczała coś jest zobowiązana do zwrotu przedmiotu w takim samym stanie. Trzeba jednak dodać, że nie ponosi ona żadnej odpowiedzialności w momencie, gdy jakaś rzecz była prawidłowo używana, ale się częściowo zużyła, po prostu koszty amortyzacji danego przedmiotu nie są ponoszone przez osobę, która użycza dany przedmiot.

Przedmiotem użyczenia może być mieszkanie lub samochód. Zawsze jeśli sporządziliśmy z kimś taką umowę, a mamy jakieś wątpliwości to możemy zasięgnąć porady prawnej u radcy prawnego, bądź adwokata. Należy pamiętać jeśli jesteśmy stroną, która korzysta z czyjejś własności, by ją zwrócić w stanie nienaruszonym, niż wynikałoby to z normalnego użytkowania. Jest to bardzo ważne, gdyż w przeciwnym przypadku będziemy musieli pokryć koszty związane z naprawą i doprowadzeniem do stanu w jakim się znajdowała , gdy zawieraliśmy umowę użyczenia.