This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Zachowek

W prawie spadkowym istnieje istnieje zasada swobodnego testowania. W myśl tego spadkodawca może uczynić swoim spadkobiercą osobą spoza kręgu najbliższych krewnych. Jest to niezgodne z powszechnym odczuciem moralnym, które uznaje, że skoro rodzina pomagała zmarłemu gromadzić majątek, to jej właśnie należy się spadek. W celu zabezpieczenia roszczeń rodziny do spadku, ustawodawca wprowadził zachowek.

Na czym polega zachowek?
Zachowek jest to zapewnienie ustawą pominiętej rodzinie w spadku korzyści pieniężnej ze spadku. Korzyść ta jest równa tej, jaką osoba ubiegająca się o ten zachowek otrzymałaby gdyby była normalnie uwzględniona w spadku. Osoba więc , która nie została uwzględniona w testamencie, a należy jej się spadek po zmarłym z mocy ustawy, może domagać się zachowku od osób wyszczególnionych w testamencie, które dziedziczą majątek zmarłego. Osoba uprawniona do zachowku otrzymuje wówczas rekompensatę pieniężną i nie jest spadkobiercą, nie dziedziczy wobec tego długów zmarłego i innych zobowiązań.

Kto jest uprawniony do zachowku?
Osoby, którym należy się zachowek to dzieci, wnuki, małżonek i rodzice zmarłego. Muszą oni wystąpić do osób( bądź osoby), które wyznaczone zostały do dziedziczenia po zmarłym z żądaniem wypłacenia im należnego zachowku. Jest on równoważny wartości, jaką by otrzymały gdyby były uwzględnione w testamencie. Rodzice osoby, która ustanowiła taki testament mogą ubiegać się o zachowek od spadkobierców wymienionych w testamencie, tylko wówczas gdy zmarły nie miał dzieci. Natomiast wnuki ubiegają się o zachowek w sytuacji kiedy dzieci zmarłego nie żyją.

Kto nie ma prawa do zachowku?
Są sytuacje kiedy bliska rodzina jednak też nie może ubiegać się o zachowek. Tę kwestię też reguluje ustawa. Otóż o zachowek nie może wystąpić małżonek zmarłego, w momencie gdy spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu z winy małżonka. O zachowek nie może również upomnieć się osoba, która zrzekła się dziedziczenia. Istnieją również sytuacje, że ktoś odrzucił spadek wyznaczony dla niego testamentem, ale jeśli należy jej się spadek z mocy ustawy to taki spadek otrzyma i również może ubiegać się o zachowek od wyznaczonych osób w testamencie, którym nie należy się spadek z mocy ustawy. Również o zachowek nie może wystąpić osoba która została niegodna otrzymania go lub wydziedziczona testamentem, przy czym przyczyna wydziedziczenia musi być jasno określona w testamencie.

Pod jaką postacią może być ustanowiony zachowek?
Spadkodawca jeszcze za życia osobie, której należy się zachowek może podarować pieniądze lub przedmioty wartościowe. Ich wartość należy wliczyć do kwoty należnego zachowku.

Zdarzają się sytuacje, że osoba, która została spadkobiercą wymienioną w testamencie, a wartość spadku jest niższa niż gdyby otrzymała zachowek, to od spadkobierców głównych może domagać się wyrównania kwoty do wartości zachowku. Spadkodawca również może zobowiązać testamentem spadkobiercę do wypłacenia zachowku osobom, którym on się należy. Wówczas te osoby otrzymują kwotę pieniędzy.