This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Zasiedzenie

Prawo każdego kraju jest po to, aby regulować wiele różnych kwestii. Jest ono równe dla wszystkich i każdy musi go przestrzegać. W przepisach prawnych znajdziemy bardzo wiele rozwiązań do poszczególnych sytuacji. Jedną z często pojawiających się kwestii prawnych, o których szukamy informacji jest zasiedzenie. W historii świata pierwsze wzmianki na temat tego prawa pojawiają się już w prawie rzymskim. W naszym kraju pojawiło się ono mniej więcej w XIII wieku, aby doszło do uznania przez sąd wniosku o zasiedzenie musiał być spełniony jeden warunek, którym był czas.

W naszym kraju najczęściej w sądach pojawiają się wnioski o zasiedzenie danej nieruchomości. Składają je osoby mieszkające w danym budynku, które chcą go uzyskać na własność. Z kodeksu cywilnego możemy się dowiedzieć, że o zasiedzenie nieruchomości mogą ubiegać się osoby, które objęły coś w posiadanie dwadzieścia lat wcześniej w przypadku dobrej wiary i trzydziestu jak chodzi o złą wiarę. Z kolei w przypadku ruchomości o zasiedzenie można ubiegać się już po upływie trzech lat korzystania z danej rzeczy. Pisząc i mówiąc o dobrej wierze brane są pod uwagę osoby, które mają usprawiedliwione podstawy do posiadania konkretnych przedmiotów. Z kolei o złej wierze mówi się nie tylko w przypadku osób, które oszukują wiedząc, że nie są prawnymi właścicielami, ale również w sytuacji gdy dana osoba nie sprawdziła wszystkich możliwych źródeł oraz informacji, które mogły by potwierdzić bądź zaprzeczyć faktowi posiadania. Skutkiem przewodu sądowego dotyczącego zasiedzenia jest podjęcie decyzji o ustaleniu własności dla osoby, która taki wniosek złożyła. Oczywiście tym samym przedmiot sprawy przestaje być własnością dotychczasowego właściciela. Podstawą stwierdzenia o zasiedzeniu jest artykuł 609-610 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (z dnia 28 lipca 2005 roku) po zasądzeniu zasiedzenia nowi właściciele muszą uiścić w sądzie odpowiednią opłatę. W przypadku ruchomości wynosi ona 200 złotych z kolei w przypadku nieruchomości ta kwota wynosi 2000 złotych. Są to kwoty, które należy wpłacić, aby uzyskać prawomocny wyrok sądu, z kolei dzięki niemu otrzymamy wpis do księgi wieczystej, dzięki której staniemy się rzeczywistymi właścicielami. Każdy też powinien wiedzieć, że ruchomość bądź też nieruchomość nabyta w drodze procesu zasiedzenia obciążona jest podatkiem. Siedem procent wartości nabytej własności będziemy musieli uiścić zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn. Wartość nabytej własności określana jest w dniu, w którym uprawomocni się wyrok sądu, i od ustalonej kwoty będziemy musieli opłacić siedem procent.

Sprawy dotyczące zasiedzenia pojawiają się dosyć często w naszych sądach. Ich przedmiotem może być bardzo wiele rzeczy. Zwykle sądy po przedłożeniu odpowiednich dokumentów przez przyszłych właścicieli przychylają się do ich wniosków. W razie jakichkolwiek problemów z pewnością warto się skontaktować z kancelarią prawniczą, której pracownicy pomogą nam wypełnić odpowiednie wnioski, a także zebrać i przedłożyć do sądu wszystkie niezbędne dokumenty i zaświadczenia.